Spelling Bee News

The deadline for ordering Spellchecks is October 12. Spellchecks will be delivered early morning on October 26.

Don't delay, place your order today

Stay tuned...

Spelling Bee News Archive

Early Bird Enrollment is August 22 through October 15. Sign up early and SAVE MONEY by enrolling during the Early Bird time period!

Regular Enrollment is October 16 through December 16.

Late Enrollment is available through January 30, 2019.

Stay up-to-date on everything Spelling Bee here !

Please click below for: Spelling Bee Folder Spelling Bee Coordinator Letter Dates to Remember Spelling Bee Rules Questions? Contact nie@post-dispatch.com or call 314-340-8961
Please click below for: School Spelling Bee Champion letters - by division Division assignments by school Division 1 Registration starts at 7:45am Written test starts at 8:15am Division 2 Registration...

2018 Spelling Bee Finalists

Congratulations to our 2018 Spelling Bee Finalists! The following spellers will be moving on to the final round on Saturday, March 17 at McKendree University. All parents will receive an email on Monday, March 12 with additional information.

Abhinav Dukkipati - Francis Howell Middle School 

Abhiram Madala - Crossroads Elementary 

Abigail Leipholtz - St. Joseph School - Cottleville 

Adrian Nguyen - Word of Life Lutheran School 

Alan Song - Parkway West Middle School 

Alecia McCulley - Blessed Teresa of Calcutta School

Alice Liu - Crestview Middle School 

Amber Tran - Bayless Elementary 

Audrey Guckes - Twin Oaks Christian School 

Ava Hignite - New City School 

Caitlin Torralba - St. Paul School - Fenton

Calvin Gelle - St. Roch School 

Carre Webster - Sister Thea Bowman Catholic School 

Ciaran Santiago - Thomas Jefferson School 

Colette Giezentanner - P.E.G.S. South - Kennerly Elementary

Corinna Martin - West County Christian Home Educators

Dhruv Lahoti - Andrews Academy 

Drew Moylan - Maplewood-Richmond Heights Elementary 

Dylan Kasena - Truman Middle School 

Ethan George - Woerther Elementary

Ethan Ko - Claymont Elementary

Franklyn Yang - Ladue Fifth Grade Center

Isaiah Taylor - Ferguson-Florissant STEAM Academy

Jack Saleeby - Reed Elementary 

Jimmy Wacker - Southwest Middle School 

Kaitlyn Tran - Wydown Middle School 

Katarina (Kate) Covey - Orchard Farm Middle School 

Kayla Kroehnke - Discovery Ridge Elementary

Kelsey Lynch - Duello Elementary 

Kenan Strahm - Maryville Christian School 

Khadija Khan - Al-Salam Day School 

Joshua Roodhouse Hale - Dr. Bernard J. Dubray Middle School 

Luke Reske - Providence Classical Christian Academy 

Marcus King - Governor French Academy 

Mary Kathleen Beckemeier - St. Charles Borromeo School 

Matteo Abbate - St. Ambrose on the Hill 

Mukund Chidambaram - Robert H. Sperreng Middle School 

Rishabh Jain - John Weldon Elementary 

Russell Haynes - Prairie View Elementary 

Ryan Smith - M.I.C.D.S.

Sarah Pieper - Holman Middle School 

Sienna Barnidge - The St. Austin School 

Sivani Vasireddy - Progress South Elementary 

Sophia "Sassy" Saleeby - Ladue Middle School 

Suyog Tiwari - Marie Schaefer Elementary 

Thomas Pitlyk - Kennard Classical Junior Academy 

Tose Toriola - Babler Elementary 

Vyom Tripathi - Rockwood Valley Middle School 

Yuktha Rayani - Ellisville Elementary